Ten dostal len pred pár dňami od Európskej univerzity v Belehrade. Problémom však je, že zakladateľom, majiteľom a rektorom tejto súkromnej školy je Milija Žečevič. Ten bol blízkym spolupracovníkom zosnulého srbského diktátora Slobodana Miloševiča.
Správu o Jahnátkovom „ocenení“ titulom doctor honoris causa priniesol dokonca aj burgenlandský Kuriér. Rakúske noviny si všímajú predovšetkým to, že spolu so slovenským ministrom hospodárstva dostal titul od kontroverznej univerzity aj hajtman kraja Hans Niessl.
„Žečevič bol členom radikálnej ľavicovej strany (odnož Miloševičových socialistov), ktorú viedla Miloševičova žena Mirjana Markovič. Nemá problémy dohodnúť sa ani so súčasnou vládou,“ vyjadrila sa pre Kuriér srbská novinárka Tamara Spajič.
Dodala, že táto súkromná univerzita nemá v krajine žiadne zvláštne meno. „Doktorát Európska univerzita udeľuje osobnostiam, ktorých práca v oblasti politiky, ekonomiky, techniky alebo vedy má prínos v európskej spolupráci,“ uviedlo naše ministerstvo hospodárstva na svojej internetovej stránke.
„Pán Miloševič je dávno mŕtvy. Udeľovala to univerzita. Srbsko je krajina, o ktorej integráciu by mala mať EÚ záujem,“ odkázal Jahnátkov hovorca Branislav Zvara. Od roku 1999 bol rektor univerzity Žečevič na čiernej listine ľudí, ktorí mali zakázaný vstup na územie EÚ.